نگاهی به فیلم مسافر - عباس کیارستمی (1974)
نویسنده : مهدی ملک - ساعت ۳:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/۱٢
 

مسافر نخستین فیلم بلند " عباس کیارستمی " در مقام کارگردان است که با تهیه کنندگی کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان در سال ١٣۵٣ ساخته شده است.پیش از آن کیارستمی با ساخت تیتراژ فیلم هایی چون " قیصر " و " رضا موتوری " - هر دو اثر مسعود کیمیایی - و هم چنین دو فیلم کوتاه نشان از ظهور استعدادی در سینمای ایران را می داد و با این فیلم برای اول بار تحت عنوان کارگردانی صاحب سبک مشهور شد.

نخستین وجه فیلم که به چشم می آید تفاوت های گسترده ساخت فیلم با اتمسفر فیلمفارسی ها همزمانش است. عدم استفاده از بازیگران حرفه ای ، صدا برداری سر صحنه و پرهیز از دوبله های پر از اغراق آن دوره و مهم تر از همه انتخاب سوژه ای خاص از یک سو فیلم را پس از ٣۵ سال هم چنان تازه نگه داشته است و از سویی دیگر به همین دلایل موجب شد تا در گیشه چندان موفق نباشد. در سالهای اول دهه ۵٠ جریان رایج سینمای ایران به دو شاخه اصلی تقسیم می شد. از سویی سینمای فیلمفارسی هم چنان با فیلم هایی چون " پاشنه طلا " ، " آقا مهدی کله پز " یا در شکل زرورق پیچیده اش مثل " ممل امریکایی " یا " همسفر " تاخت و تاز می کرد و از سویی دیگر سینمای سیاه خیابانی با فیلم هایی مثل " زیر پوست شب " ، " تنگنا " و.. حضوری موثر داشت. در این میان آثار سینماگرانی مثل کیارستمی یا شهید ثالث راه باریک سومی بود.

سبک و ساخت :

مسافر شباهت های بسیاری با فیلم های اولیه سینمای " نئورئالیسم " ایتالیا دارد. ویژگی های نئورئالیسم مثل استفاده از نابازیگر یا انتخاب موضوع و پرداخت از واقعیات تلخ درون جامعه ، استفاده از نورپردازی یا صدای طبیعی ، عدم استفاده از دکورهای مصنوعی و..از جمله این موارد هستند که مسافر از آنها وام گرفته است. فیلم با تصاویری از بازی فوتبال بچه ها در کوچه های خاکی شروع می شود. ابوالقاسم جولایی پسرکی محصل است که تمامی آرزوهای کودکی او در توپ لاستیکی و عشق به فوتبال خلاصه شده است. دیر به مدرسه می رود و با گرفتاری موفق به خرید کیهان ورزشی می شود.در همین بیست دقیقه ابتدایی فیلم تقریبا در تمام سکانس های فیلم ، فوتبال ، به عنوان دغدغه و عشق پسرک حضور دارد و کارگردان به این روش حضور دائمی آن را در زندگی او تاکید می کند. فوتبال نه ورزشی برای تفریح پسر که خود تمامی زندگی اوست. فوتبال بازی می کند ، کیهان ورزشی می خرد ،در اطاقش تصاویر فوتبالیست های مشهور به دیوار آویزان کرده و  در نهایت تصمیم به رفتن به تهران و دیدن بازی در استادیوم امجدیه می گیرد. در حقیقت پس از اینکه کارگردان در ٢٠ دقیقه ابتدایی مدام حضور فوتبال را تاکید می کند ، گره داستان شکل می گیرد. از اینجا تمامی مسیر فیلم مثل یک فیلم اپیزودیک حول تلاش قاسم برای تهیه پول سفر شکل می گیرد. در خلال این تلاش شخصی ، کیارستمی با ایجاز و کنایه مسائل آموزشی مدارس را نیز بدون اینکه گل درشت شود ، بیان می کند. به عنوان مثال در سکانسی مادر قاسم برای شکایت از درس نخواندن پسرش پیش مدیر مدرسه می رود.مدیر نیز قاسم را فراخوانده و او را ترکه می زند.هم زمان نمایی از یک کلاس درس نشان داده می شود که معلمی جوان با خونسردی سرگرم اموزش عملکرد قلب انسان است اما صدایش در صدای التماس و گریه قاسم گم می شود.

نکته قابل تامل و زیبای دیگر فیلم در این مساله است که اصولا کیارستمی مسائل و مشکلات را به صورتی عمیق و ریشه دار در جامعه مطرح می کند. برای نمونه نگاه کنید به صحنه ای که در آن قاسم مشغول جمع زدن مخارج رفتن به تهران در کلاس درس است (به جای اینکه درس بخواند) و دغدغه مالی مساله اصلی اوست و همزمان معلم او نیز (به جای اینکه درس بدهد) مشغول جمع زدن مخارج اجاره خانه ، پول بیمه و... است.تفاوت نگاه کیارستمی با نگاه رایج آن سالها در این است که در انبوه فیلم ها ، سریال ها یا رمان های آن دوره همواره شهر - خصوصا تهران به صورت نمونه ای - مرکز فقر و مشکلات و پلیدی ها تصویر می شود و در مقابل روستاها و شهرستان های کوچک (در اینجا ملایر) به صورت مکان های راستی و درستی برکت و ... ، در حالی که کیارستمی در مسافر اصولا این فقر و درماندگی را در هر دوی آنها نشان می دهد و بدین ترتیب در مسافر از نگاه ایدئولوژیک شهرستان کوچک = صفا و صمیمیت و برکت و ابر شهر تهران به عنوان کانون پلیدی ها خبری نیست.

در تمامی زمانی از فیلم که قاسم در خانه است و علیرغم تمامی گلایه ها و شکایت هایی که مادرش از او پیش پدرش می کند ما حتی جمله ای از پدر او نمی شنویم و این برای پدری که از اول صبح تا شب در کارگاه نجاری است بعید نیست. قاسم در تهران با زندگی جدیدی آشنا می شود. بی رحمی لبه تیز قانون ( در تمام شدن بلیط های بازی بعد از چند ساعت صف ایستادن ) ، بازار بی رحم دلالی در شهر (بلیط ۵ تومانی را فرد دلال ٢٠ تومان می فروشد ) و نگاه سرد و منفعل آدمهای تهران ( همان طور که گفته شد در شهر خودش نیز این سیاهی ها بی سابقه نیست -دلال دوربین عکاسی )به او که شاید این تنها بلوغ او در این ماراتن باشد. به خواب رفتنش همراه با کابوس هایی که می داند بعد از سفر در انتظار اوست نتیجه نافرجام ماندن وسعت ارزوهای اوست که تنها تماشای یک بازی فوتبال است ، می باشد. فیلم به زیبایی و به شکل کم سابقه ای با پرهیز از هر گونه اغراق دراماتیک به جای اینکه چهره درمانده قاسم را در قاب بکشد ، او را در لانگ شاتی نشان می دهد که در میان پله های خالی ورزشگاه در حال دویدن است و رفتگران مشغول جمع آوری انبوه زباله هایی هستند که پس از بازی به جای مانده است و همین نشان دادن ها در عین نمایش ندادن هاست که از میان انبوه فیلم های اشک آور و سوزناک سبک هندی آن سالها در مذمت فقر فرهنگی - اقتصادی ، از مسافر فیلمی برای همیشه می سازد.


 
 
نکاتی درباره رابطه عقلانیت و دین - قسمت اول
نویسنده : مهدی ملک - ساعت ٥:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٠
 

برای یونانیان باستان عملا تمایزی میان شکل با ذات وجود نداشت. به عبارت دیگر هستی همان بود که لمس می شد و سوژه (فاعل شناسایی) به عنوان جزئی از هستی شناخته میشد. یونانیان باستان به تعبیر نیچه نگاهی دیونیزوسی به هستی داشتند و حکمت شادان شیوه زندگی آن ها به شمار می رفت. شور و شوق به زیستن ، کار ، لذت و هر آنچه در زیر آسمان بود برای آنها شورانگیز بود. بدن نیرومند و مجلل بودن زندگی و اسب سواری نیکی به شمار می آمد و زهد و و گوشه نشینی و فقر و..ضعف بود وشر. نیچه نخستین انحراف از دیدگاه دیونیزوسی به دیدگاه آپولونی را در میراث فلاسفه معبد المپ و به ویژه سقراط می داند که چون در زندگی شخصی اش از هر گونه زیبایی بی بهره بود کمر همت به وازگونی تخت یونانیان بست. در دیدگاه آپولونی که با سقراط و افلاطون کم کم فراگیر شد تنها تفکر به ذات و منشا هستی حسن به شمار می آمد و دیگر هیچ. نخستین بار در رسالات افلاطون اشیاء دو شقه شده و زیر پوسته ظاهری هر ابژه ، ذاتی قرار گرفت که شی ماهیتش را از آن می گرفت. به عنوان مثال یک گل به عنوان مجموعه ای از گلبرگ ها و میخک و ساقه و.. به خودی خود زیبا نبود بلکه زیبایی اش را در انعکاس ذات زیبایی می یافت که این زیبایی را به او حوالت داده است. افلاطون این ذات را " مثل " یا " idea" نامید. زیبایی ، قدرت ، رنگ و... هر خاصیت دیگر تنها جلوه ای از ایده زیبایی ، ایده قدرت ، ایده رنگ و..بود و او جمیع ایده ها یا منبع دربردارنده ایده ها را " خدا "نامید. او هم چنین اثر هنری را تنها تقلیدی از طبیعت می دانست و چون طبیعت نیز خود تقلیدی از ایده زیبایی طبیعی (یکی از ویژگی های خداوند) بود بنابراین او هنر را واجد ارزش نمی دانست. به همین دلیل است که در آرمانشهر خود جایی را برای هنرمندان در نظر نمی گرفت. از این پس بود که دیگر یونانیان نیز به جای زندگی خالص و بی واسطه سر در تفکر بردند و به کشف حقیقت در ذات اشیای عالم پرداختند.


چندین قرن بعد افکار افلاطونی و ارسطویی در مسیحیت سر برون آورد . مسیحیت با استفاده از قدرت جذب طبقه محروم اجتماع عملا از ایده های افلاطونی اخلاقی ساخت که به تعبیر نیچه اخلاق بردگان به شمار می رفت. نیچه در " تبارشناسی اخلاق "  بیان می کند که پیروان مسیح وقتی دریافتند که عملا دسترسی به ثروت ، قدرت  ، زیبایی و رفاه مقدور نیست به وارونه ساختن بنیان نیکی پرداختند. اگر تا قبل از آن " نیکی " و " خوب بودن " از ریشه قدرت و ثروت و جلال می آمد آنها نیکی را به فقر ، زهد ، فروتنی ، قناعت و... تغییر دادند که تماما از منشا ضعف می آمد و بدین سان بود که اخلاق و عطوفت مسیحی شکل گرفت.

دوران قرون وسطی دورانی تاریخ ساز و مهم در سیر تاریخ بشر است. با بدست گرفتن قدرت به وسیله پاپ ، کشیشان و کلیسای کاتولیک ، عملا خداپرستی و مذهب به عنوان تنها عاملی که فرد را محق حیات می کرد ، بدل به ساز و کار حکومتی شد. کار حتی به آنجایی رسید که فتواهایی مثل " نامه اغماض "  یا " letter of indulgence" می توانست حق حیات به انسانی بدهد یا او را نابود کند. نامه اغماض نامه ای بود که افرادی که طبق نظر کلیسا گناهکار شمرده می شدند ، می نوشته و در آن با غذرخواهی و دادن پول یا جواهر و... به کلیسا گناهان آنها بخشیده می شد و پاک می شدند. علم – بر خلاف آنچه غالبا ماجرای گالیله نتیجه گیری می کند – از ارزش فراوانی برخوردار بود ، چرا که تصور میشد که تمام علوم به صورتی منطبق با الهیات انجیلی هستند و به همین دلیل آموختن علم تنها برای طبقه مذهبی ، شاهزادگان و فرزندان کشیشان مجاز بود (اسکولاستیک) . در این سده ها بود " دکارت " کوشید تا با تمایز صلب و خط کشی شده سوژه – ابژه ، کوتیگوی معروفش را بیان کند که " من می اندیشم پس هستم". تمام هم و غم دکارت ساختن بنیانی فکری بر مبنای این تمایز بود که هستی برای بشر کتابی گشوده است که انسان (سوژه) با قدرت تفکر خود می تواند در آن دقیق شده و رمز و رموز آن را کشف کند. از دید دکارت خدا به عنوان مهندسی تصور میشد که با الگوی برهان نظم تمام هستی و کائنات را بر اساس ریاضیات طراحی و ساخت کرده است و انسان در این میان به عنوان موجودی که اشرف مخلوقات است سوژه ای در راه کشف این برهان نظم به شمار می آید. جالب این که دکارت پاسخ نداد که  مهندس کائنات چرا به عنوان مثال بدن یک سگ را از حیث مقاومت نسبت به سرما و گرما ، یا بیماری از جسم اشرف مخلوقات بارها و بارها قوی تر ساخته است ؟!

دوران رفورم و پیدایش مکتب پروتستانیسم لوتری – کالونی اگر چه دست کلیسا و پاپ را از تعیین حق حیات و اولی بودن بر جان انسان ها کوتاه کرد اما خود رهبران این مکتب نیز به علت کیش شخصیتی و تناقضات فکری اوضاع را بهتر ننمودند. لوتر معتقد بود که انسان در برابر خداوند هر چه خوارتر و ذلیل تر باشد و هر چه ما و منی را در خود بیشتر در هم بکوبد راه های سعادت برای او در دسترس تر است.

اگر چه لوتر انسان را از قید منبع قدرت کلیسا آزاد نمود اما او را با " ایمان " یا تسلیم محض بنده خدایی کرد که تمام قدرتش را از ضعف و خواری بندگانش می گیرد. جالب است که همین هیچ بودن اراده انسانی است که راه را برای پذیرش سلطه توسط انسان ها باز می کند ، چرا که دیگر تسلیم و بنده بودن یکی از ابزار های سعادت به حساب می آید.

و سرانجام روشنگری ! روشنگری چون طوفانی تمام پل ها و خانه های ساخته شده در قرن ها را فرو می ریزد.

" کانت " در رساله " روشنگری چیست ؟ " دوره روشنگری را مترادف با بیرون آمدن انسان از صغارت و بندگی و آغاز دوران سروری انسان بر هستی اش می داند. ایده روشنگری بسیار صریح و شفاف است : هر آنچه عقل و خرد انسانی آن را تایید و اثبات می کند حقیقت وگرنه آن را باید به دور ریخت. در این میان اسطوره ، مذهب ، آیین های قومی و..که بنیان عقلی ندارند مورد هجوم و استهزا قرار می گیرند و عقل بشر تضمینی برای سعادت و خوشبختی او می شود. خردی خود بنیان که وامدار هیچ متافیزیکی نیست. به عنوان مثال کتاب " کاندید " اثر " ولتر " نویسنده فرانسوی که در ان سالها نوشته شده به خوبی چنین نگرشی را نشان می دهد. " کانت " در طول حیاتش سعی می کند حدود توانایی خرد را مشخص کند و حتی اخلاقیات را نیز از درون این عقل خود بنیان استخراج نماید. خردگرایی تام تا آنجا پیش می رود که در قرن 19 باعث شکل گیری مکتب " پوزیتیویسم " می گردد. از نظر متفکران این مکتب مثل " جان استیوارت میل " خردگرایی علمی می تواند الگویی تام در مناسبات انسانی به دست دهد. بیولوژی ، ریاضیات و دیگر علوم تجربی می توانند فرمول هایی را به دست دهند که برای اجرا در جامعه انسانی هم مناسب باشند. دیدگاهی که از روز اول شکل گیری علم " جامعه شناسی " – توسط کارل مارکس – تا امروز مورد شدیدترین انتقادها از سوی جامعه شناسان باشد. در اواخرقرن 19 که سالهای اوج نهضت عقل گرایی صرف به شمار می آید تا سالهای 1920 ، نگاه مرکزگرا به انسان به عنوان مرکز محوریت اهمیت جهان هستی و اینکه انسان و عقلانیت او ضامن خوشبختی او هستند به ترتیب توسط سه متفکر ترک بر می دارد. کارل مارکس ، فردریش نیچه و زیگموند فروید.  مارکس با دیدگاهی اومانیستی ، به سرمایه داری می تازد و نتیجه عقلانی دیالکتیک ماتریالیسم را فروپاشی بنیان آن می داند. اگر چه این دیدگاه او به سرانجام نرسید اما نظریات جالب او پیرامون " فتیشیسم " – شی گرایی – که انسان به عنوان عدم لذت از کار روزانه خود و زائده ماشین بودن به او دست داده و او را به تدریج از حالت انسانی اش خارج می سازد شکافی در دل عقلانیت سودجو و مغرور عصر ویکتوریایی ایجاد می کند. سپس نوبت نیچه است که با خردستیزی رمانتیک خود اساس حقیقت یابی انسان را زیر سوال برده و حقیقت را صرفا مجموعه ای از استعاره های زبانی که به یکدیگر تاویل می شوند به شمار آورد. شکاکیت در عقل گرایی سرانجام با " فروید " تثبیت می شود. فروید در یکی از جالب ترین کشفیات خود پی به ضمیر ناخودآگاه ذهن بشری برده و بیان می دارد که انسان نه تنها به طور کامل از ریشه اعمالش آگاه نیست که در فراسوهای زنجیرهای پندار این ناخودآگاه است که همانند دستانی کنترل اعمال انسان را مثل عروسک خیمه شب بازی بر عهده دارد. هر چند در این سال ها نیز کسانی مثل " برتراند راسل " در پی این هستند که با نظریه " گراف " ها اساس هستی را تعیین کنند. اما حادثه بزرگ اتفاق می افتد و آن به قدرت رسیدن " آدولف هیتلر " در آلمان و زمامداری حزب " ناسیونال سوسیالیسم " در این کشور است.

 

 

 


 
 
نگاهی به فیلم داستان خاشاک شناور - یاسوجیرو اوزو
نویسنده : مهدی ملک - ساعت ۱:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۳/٢٤
 

داستان خاشاک شناور / کارگردان : یاسوجیرو ازو / بر اساس فیلم نامه ای از ازو و کوگو نودا / بازیگران : کانجیرو ناکامورا - ماچیکو کیو - آیاکو واکائو / رنگی /محصول ژاپن / ١١٩دقیقه /(١٩۵٩)


داستان خاشاک شناور یکی از موخر ترین فیلم های این کارگردان مولف و شاید یکی از آثار نمونه ای او باشد. در میان آثار بیشماری که با مضامین عاشقانه و رمانتیک در سینما ساخته شده اند شاید داستان خاشاک شناور موقعیتی خاص و ممتاز داشته باشد.فیلم در کلیت خود در ستایش عشق است و این که چگونه عشق و دوست داشتن تولید عشق می کند و این عشق باز زاینده می تواند امیدی به رستگاری بشر باشد. 

فیلم ساختار و کلیتی بسته دارد. بیگانگانی ( در ابتدا ناآشنا) وارد یک شهر شده و موجب بروز اتفاقاتی شده و در پایان شهر یا مکان را ترک می کنند. تفاوت اینگونه فرم بسته _ که در امریکا به خاطر استفاده نویسنده مردم پسندی به نام « ریموند چندلر » به فرم چندلری نامیده می شد _ در مورد ازو و دیگر هموطن مشهورش کوروساوا (‌ مثلا در یوجیمبو ) به تفاوت دنیاهای دو مولف بر می گردد . سینمای ازو سینمایی درون گرایانه و معمولا خانوادگی است در برابر سینمای دراماتیک تر و برون گرایانه تر کوروساوا . به همین علت است که درک ظرافت های مضمونی آثار ازو برای بیننده غربی بسیار نامانوس تر از سینمای کوروساواست.

فیلم با نمایش هنرمندانه فانوس دریایی از چندین نمای مختلف و چندین فاصله شروع می شود. در اینجا ازو به شکل هنرمندانه ای از کمپوزوسیون نماها استفاده می کند. تقریبا در تمام چند نمای اول فیلم ترکیبی از خطوط موازی ( مثلا موازات فانوس دریایی با تیر چراغ برق یا بطری) یا متقاطع ( فانوس با امتداد قایق ) به چشم می خورد .

با رسیدن کشتی به خشکی و ورود رهبر گروه (کوماجیرو )به یک مغازه در دیالوگی کوتاه و درخشان مضمون کلی فیلم شناخته می شود. کوماجیرو با مرد داخل مغازه از تئاترش می گوید و مرد نیز با بی میلی جواب می دهد که چند وقت پیش گروهی آمده بودند که استریپ تیز هم جز برنامه شان بود و خیلی مورد توجه مردم قرار گرفتند. اینجا دغدغه ازلی و ابدی فیلمساز در فروپاشی ارزش های کهن ( تئاتر قدیمی کابوکی) در برابر هجوم ارزش های نسل طبقه متوسط جدید ( گرایش به تئاترهای برهنه گرایانه ) در همین دیالوگ آشکار می شود.

الگوی پیش برنده فیلم و یا به نوعی گره اصلی فیلم در رابطه کوماجیرو با معشوقه قدیمی اش (اویوشی)به وجود می آید که در طی آن قهرمان فیلم به نوعی خودشناسی می رسد. در ابتدای ورود هر کدام از مردهای هنرپیشه زنی را در شهر نشان می کنند .سپس پی می برمی که کوماجیرو گروه در این شهر معشوقه ای داشته است .مرد به دیدن رفیقه اش رفته و با او درباره آینده و زندگی پسرشان (کویوشی )صحبت می کند. با پسرش (که پسر مرد را عموی خود می داند) به ماهیگیری رفته و اقرار می کند به علت پایین بودن سطح هنری تئاترشان خجالت می کشد تا پسر  را به دیدن تئاتر دعوت کند. نکته فوق العاده درخشان فیلم نامه از نیمه دوم فیلم آشکار می شود که در آن به ظرافت روابط عاطفی ۵ شخصیت پرداخته می شود که از هم مستقل نیستند.در این سفر دو زن هنرپیشه نیز وجود دارند.سومیکو که به کوماجیرو علاقه داشته و نسبت به رابطه او با اویوشی حسادت می کند و زن دیگر کویو که سومیکو از روی حسادت او را وا می دارد تا پسر کوماجیرو را اغوا کرده و بدین ترتیب از مرد انتقام گیرد. اما روبطه عاطفی فیلم که تقریبا از نیمه دوم فیلم حوادث دیگر را تحت الشعاع قرار می دهند:

الف ) رابطه کوماجیرو - اویوشی (معشوقه قدیمی)

ب ) رابطه کوماجیرو - سومیکو ( همکاری که عاشق اوست)

ج) رابطه کوماجیرو - پسرش (کویوشی)

د ) رابطه کویوشی - کویو ( زن جوان هنرپیشه)

در سه رابطه اول که مرد ( کوماجیرو) یک طرف ماجراست خودخواهی مرد موجب تیره بودن روابط است. در رابطه اول کوماجیرو بارها اینکه برای زن و پسرش از راه دور پول می فرستاده را به رخ می کشد. در رابطه دوم بدون درک احساسات زن همکارش او را میان جمع تحقیر کرده و کتک می زند و در رابطه سوم با تحکم می خواهد آمرانه برای پسری که هنوز او را پدر خود نمی داند تعیین تکلیف کند . او حتی پس از اینکه متوجه ارتباط و عشق پسر با دختر جوان - کویو - می شود هر دوی آن ها و سومیکو - که نقشه از  او بوده است - را به باد کتک می گیرد ! اما عاملی که باعث می شود تا کوماجیرو به یک نوع خود شناسی برسد و به نوعی مفهوم عشق را تجربه کند عشق بی ریا و پاک پسرش و کویو (رابطه چهارم )است. وقتی او به این باور می رسد به نوعی تمامی سه رابطه قبلی نیز رنگی از محبت به خود می گیرند. از پسرش عذرخواهی می کند و از کویو می خواهد که در زندگی مراقب او باشد ، به اویوشی قول می دهد تا زودتر به دیدن اش آید و با سومیکو آشتی کرده ( در صحنه درخشانی که در آن زن برای عذرخواهی طی چند مرتبه اصرار می کند تا آتش سیگار مرد را روشن کند ) و با او راهی شهری دیگر برای اجرایی دیگر می شوند.

موتیف های سبکی ازو 

در این فیلم نیز مثل سایر آثار این کارگردان مولف موتیف های سبکی او به چشم می خورند. به عنوان مثال :

١- شکستن خط فرضی ١٨٠ درجه : در بسیاری از نماها دوربین از نماهایی که بیشتر از پشت سر ،بازیگران را نشان می دهد کاراکترها را در قاب می گیرد. این امر که در هالیوود کلاسیک از خطاهای جبران ناپذیر به شمار می آمد به طور عامدانه ، بارها و بارها از سوی ازو به کار گرفته می شود.

٢- زوایای تاتامی : تاتامی نام تشکچه ای است که اغلب از سوی ژاپنی ها برای نشستن به کار می رود (و هم چنین در ورزش های رزمی). اغلب نماهای آثار ازو از زاویه ای گرفته شده اند که گویی دوربین بر روی یک تاتامی ( با ارتفاع حدودا ٢٠ سانتی متر از سطح زمین ) قرار گرفته است. در ذن و فرهنگ آیینی ژاپن که در بودیسم ریشه دارد این نوع نگاه ، نگاه ناظری است که بر زمین نشسته و به جهان و شلوغی های به آرامش می نگرد.هم چنین ازو به ندرت از حرکت دوربین ( دالی / پن / تیلت / کرین ) استفاده کرده و اغلب دوربین را به دقت اما به طور ثابت (نمای ثابت) قرار می دهد.

٣- استفاده از عمق میدان : در آثار ازو اغلب کنش ها به صورت چندگانه و در چند قسمت از عمق میدان قاب اتفاق می افتد. به عنوان مثال در صحنه ای در خانه اویوشی ، مرد در عمق قاب مشغول نوشیدن و نگاه به پنجره است و در این طرف (نزدیک به بیرون) زن در حال گرم کردن شراب (ساکی) است.

۴ - قاب های مرکز گریز : از دیگر مشخصات قاب های به اصطلاح ازویی این است که به جای اینکه کنش اصلی در مرکز قاب اتفاق بیفتد در گوشه های قاب کنش تصویر می شود که این تکنیک به همراه استفاده از عمق میدان به دکوپاژ های آثار ازو جلوه ای خاص می دهد.زیباترین قابی که به این شکل طراحی شده است سکانس ورود سومیکو به خانه اویوشی و یافتن کوماجیروست.


 
 
استبداد زدگی و نگاه مضمون گرایانه به هنر
نویسنده : مهدی ملک - ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۳/٤
 

 استبداد زدگی و نگاه مضمون گرایانه به هنر

1-

استبدادزدگی در تعریف به معنای درونی شدن مونولوگ قدرت در ناخوداگاه جمعی افراد یک جامعه است. شاید تکرار جملات روزمره ای چون « حتما باید زور بالای سر ما باشه » نمونه ای از این نوع گرایش ناخودآگاه باشد که طبیعی است در روان افراد جامعه ایرانی با پیشینه سه هزار سال استبداد صغیر و کبیر درونی شده باشد. از مهمترین آفت های چنین درونی سازی از بین رفتن قوه نقد و تحلیل و پذیرش انفعالی هر گفتاری که به یک منبع قدرت (کاریزماتیک ، ماهوی و الهی و...) متصل است ، می باشد. در واقع گفتار فارغ از مضمون آن ، اعتبارش را از گوینده می گیرد . به عنوان مثال ذکر عبارت هایی چون « بزرگی می گفت : ....» ، « معصومی می فرمود : ...» که در واقع عبارت پیش از « : ...» خود ضامن اعتبار و پذیرش بی قید و شرط صدق آن است. حال می خواهم نشان دهم که چگونه مضمون گرایی هنری نیز یکی از خصوصیت های ناخودآگاه جمعی استبداد زده است.

2-

یکی از ویژگی های هنر مدرن خاصیت کشف پذیری آن است. اگر در هنر کلاسیک هدف نویسنده بیان نتیجه ای از اثر هنری و انتقال آن به مخاطب اثر بود ، در اثر هنری مدرن معنا با مشارکت مخاطب ساخته می شود. بنا بر نظریه  مرگ مولف « رولان بارت » آفریننده اثر هنری چون در لحظه خلق اثر به شکل مطلق وامدار خوداگاه خود نیست و ناخودآگاه مولف نیز (که بر او پوشیده است) در این آفرینش مشارکت می جوید بنا بر این ، این امکان وجود دارد که میزانی از معنا را مخاطبی کشف کند که شخص مولف از آن بی خبر است (یکی از مثال های معروف آن تحلیل «فرانسوا تروفو» از فیلم « سایه یک شک – 1943» ساخته « آلفرد هیچکاک» است که در آن تروفو زیبایی هایی را در فیلم کشف می کند که خود کارگردان بدون قصد و نیت قبلی انجام داده بود ). وقتی مولف به صورت صد در صد خالق معنای اثر خود نیست و یا باز به قول بارت  اثر هنری از لحظه خلق ، موجودیتی مستقل یافت بنا بر این در اثر هنری مدرن معنا یا کشف تنها وقتی حاصل می شود که ذهن مخاطب نیز در تفسیر آن مشارکت جوید.

  رولان بارت

3-

در ایران نگاه به اثر هنری اغلب رنگ و بوی مضمونی دارد. به عنوان مثال اغلب افراد وقتی به تماشای فیلمی سینمایی می نشینند این سوال پیش می آید « که این فیلم چه چیزی را می خواست بیان کند » . این نوع تقلیل اثر هنری به یک بیانیه که در آن مولف تنها خواسته اش انتقال مضمونی ایدئولوژیک به مخاطب است واجد بار آشکاری از روان سرکوب شده و سرکوب گر است. آدورنو فیلسوف مکتب فرانکفورت با کمک مفهوم « موناد » های « لایبنیستی » - سلول های واجد تمامی تاثیرات کلی اثر و مستقل از هم که مجموع آنها اثر را می سازد – به زیبایی مفهوم فرم اثر هنری را نشان می دهد. بنابر این مفهوم آدورنو « اصل تساوی فرمال » را بیان می کند که در آن اگر اثر هنری را در مرکز دایره ای فرض کنیم موناد ها یا اجزای زیبایی شناسی تمامی بر روی محیط دایره و به فاصله یکسان از از مرکز واقع شده اند. ماده خلق اثر هنری (سنگ ، بوم نقاشی ، نوار سلولوئید و...) ، ابزار خلق ( تیشه ، قلمو ، دوربین 8 میلیمتری و...) ، تکنیک خلق ( نحوه تراش ، نوع فیلمبرداری‌ و..) ، سبک کاری مولف ، مضمون اثر و در نهایت استایل (موقعیت اجتماعی و تاریخی خلق اثر ) همه موناد های زیبایی شناسی اثر هستند که همان گونه که گفته شد تقلیل اثر به تحلیل های تماتیک (مضمون گرایانه ) نه تنها از بین بردن یا از قلم انداختن زیبایی های فرم اثر هنری (اغلب با پیش زمینه ماکیاولی هدف (مضمون) ، وسیله (شکل و سبک و تکنیک و جنس و...) را توجیه می کند) می باشد که علاوه بر آن یکی از معیارهای سنجش استبداد پذیری و « یک سخن بس است ! » پذیری روان جامعه استبداد زده تاریخی ماست.  

 


 
 
یک فیلم و یک تئاتر
نویسنده : مهدی ملک - ساعت ٤:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱٢/۱٦
 

جمعه دو هفته پیش فرصتی دست داد تا در یک بعداز ظهر و غروب یک فیلم و یک تئاتر را ببینم. فرصت مناسب و دلپذیری بود خصوصا تماشای تئاتر در سالن چهارسوی تئاتر شهر برای من که مدتها بود تئاتری ندیده بودم ...

١- کتاب قانون

تمام هدف فیلم القای این نکته بود که اسلام واقعی بسیار خوب است اما ما ایرانی ها تنها ظاهر آن را رعایت می کنیم و باطنا به آن اعتقاد نداریم. فیلم « مازیار میری » فیلم ضعیفی است.هیچ کدام از پرسوناژ ها شخصیت نیستند و همه تیپ های دستمالی شده و کلیشه ای هستند. تیپ هایی که بعد از ارائه آن توسط شریفی نیا در سریال امام علی توسط خود او (دنیا ، نصف مال من نصف مال تو )و دیگرانی چون علی نصیریان (میوه ممنوعه) و...بارها و بارها دستمالی شده است. ظاهرا این موضوع خوراک خوبی برای روانکاوان جامعه است که چگونه به شکل عجیبی این نوع تیپ ها مورد اقبال عموم قرار می گیرند ، لابد جامعه خود را در آینه ریا و تزویر این تیپ ها می بیند و استقبال می کند. فیلمنامه دچار سر هم بندی های زیادی است . مثلا شهر بیروت مثل کوچه ای باریک و خلوت با ساکنانی آشنا تصویر شده است که پرستویی با هر بار رفتن فقط سوار تاکسی می شود و بعد از مدتی خانم را می یابد. قطعه سوزناک و مثلا رمانتیک نامه خواندن خواهر شوهر زن هم که به شکل فیلمفارسی های دهه ١٣۴٠ اجرا می شود ( با تاکید که وقتی اسم تو را می نوشته نامه خیس شده و قطره اشکی از چشم یار فرو ریخته است ) هم به اندازه کافی رعشه آور است. می ماند پیام ایدئولوژیک فیلم که به شکلی گل درشت مدام تکرار می شود.

٢- عیش و نیستی

تئاتری به کارگردانی « ایرج راد » بر مبنای نوشته « تیری مونیه » و ترجمه « ابوالحسن نجفی » . موضوع تئاتر به شکل موضوعات باب روز دهه های ١٩۴٠ و ١٩۵٠ اروپاست. زندگی هنری نویسنده و دغدغه های او و اطرافیانی که در « نیستی »  او « عیش » می کنند. جدا از بازی ها و اجرای روان و فوق العاده بازیگران در پاره ای از پرده ها ( مثلا در اواخر که نویسنده خود ماجرا را به شکلی غیر ضروری شرح می دهد ) ضعف هایی در برداشت از اثر به چشم می خورد اما در مجموع این ضعف های جزئی تحت الشعاع شخصیت های کمیک قرار می گیرد.  داستان حول شخصیت اوگوستا می چرخد که  دلقک روزنامه فروش مونولوگی را در ابتدا و انتهای داستان نقل می کند که زبان حال آوگوستا است و یک بار هم در انتهای داستان جایی که شخصیت آوگوستا برای ما روشن می شود خود او یک بار این مونولوگ را می گوید. مضمون این مونولوگ آرزوهای کودکی آوگوستا است که همیشه می خواسته یک عروسک بزرگ و گنده اندازه خودش داشته باشد و ما تمام داستان می بینیم که او با همسرش آنیبال لوبورنی نویسنده مثل همان عروسک دلخواهش رفتار می کند و نهایتا او را وادار می کند که همان عروسک بزرگ دلخواه او باشد. بدین ترتیب این نمایش دو هدف را در موازات هم دنبال می کند: نشان دادن شخصیت آوگوستا و دادن یک پیام فلسفی به این مضمون که فیلسوفان بزرگ را انسان های دیگر بزرگ می کنند و مانند بت می پرستند. و این پروسه به گونه ای اتفاق می افتد که حتی اگر نویسنده و فیلسوف مورد نظر خودش از قبر هم بیرون بیاید و بخواهد پیام واقعی اش را بگوید، پذیرفته نمی شود و مردم ترجیحا آن نظریات اغراق آمیز را نگه می دارند.


 
 
نگاهی به فیلم شهر زیبا - اصغر فرهادی
نویسنده : مهدی ملک - ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/۱٥
 

شهر زیبا / کارگردان : اصغر فرهادی / فیلمنامه : اصغر فرهادی / بازیگران : ترانه علیدوستی ، بابک انصاریان ، فرامرز قریبیان و.../ سال ساخت : ١٣٨٣

اصغر فرهادی درام را به خوبی می شناسد . توفیق اجباری زندگی اش که به ناچار رشته تئاتر را در دانشگاه انتخاب کرد  برگ برنده فرهادی در قوام بخشیدن به ساختار دراماتیک در فیلمنامه  هایش است. دیگر خصوصیت مضمونی مورد علاقه او تلاش برای تصویر سازی لایه های مختلف اجتماعی و فرهنگی در سطوح طبقاتی مختلف جامعه ایرانی است. اگر  در شهر زیبا به حوالی شهر و زاغه نشین ها  و مشکلات اجتماعی و فرهنگی روزمره این قشر می پردازد در دو اثر بعدی خود (چهارشنبه سوری و درباره الی) طبقه متوسط و خرده بورژوازی را مورد هدف قرار می دهد.

شهرزیبا در همان ۵ دقیقه آغازین فیلم  با میزانسن دقیقی فضای پرسوناژها را به تصویر می کشد. توالی صدای کلاغ + سوت  + صوت قرآن + بلندگو + بالا رفتن پرچم  در اولین دقیقه فیلم محیط پادگانی و بسته دارالتادیب را می سازد. ترکیب این فضاسازی با کات به صحنه رقص بچه های دارالتادیب تضاد دنیای پر شور زندانیان و محیط را نشان می دهد.

الگوی پیش برنده پیرنگ فیلم الگوی تحقق هدف است . « علا »  باید برای دوستش که به سن ١٨ سالگی رسیده و  در آستانه اعدام رضایت بگیرد. باقی فیلم مسیری است که علا باید برای تخقق این هدف طی کند و سفر آغاز می شود. ظرافت های فیلمنامه با توجه به ساختار پیرنگ اشکار می شود. به شکل منحصر به فردی  بیشتر فضای فیلم در لوکیشن های بسته می گذرد که ناخودآگاه این فضای بسته  گیر افتادگی و محبوس  بودن آدمهای شهر زیبا را القا می کند .  خانه اکبر و محیط زندگی اکبر و خواهرش نیز اولین بار از پشت توری سیمی نمایش داده می شود. تقریبا تمام گسترش پیرنگ با  «قرار ملاقات ها  » پیش می رود . مثلا 

١- ملاقات اول با خواهر اکبر ، دعوای خواهر اکبر با شوهر ،

٢- ملاقات با ابوالقاسم ( پدر مقتول )

٣- ملاقات تنها با ابوالقاسم  ، بحث

۴- ملاقات با فیروزه (خواهر اکبر) ، دادگاه

۵- ملاقات مادر مقتول با علا / ملاقات علا و فیروزه در محل کار فیروزه / ملاقات ابوالقاسم و پیرمرد پیش نماز محله

۶- شام خوردن علا با فیروزه

٧- گفتگوی ابوالقاسم با همسرش / مادر مقتول و برادرش و...

این همه قرار ملاقات و حجم زیاد گفتگوهای فیلم نشان دهنده گره خوردن سرنوشت آدمهای شهر زیبا با یکدیگر است .

از گفتگوی اول علا با فیروزه مسیر دیگری نیز در درام آغاز می شود .  احساس عاشقانه ای که بین علا و فیروزه شکل می گیرد. اگر  کل مسیر دراماتیک پیرنگ را به دو قسمت تقسیم کنیم :

الف ) تلاش (هدف) علا برای گرفتن رضایت از پدر مقتول

ب )  شکل گیری علاقه متقابل بین علا و فیروزه

آنگاه صحنه های مربوط به گسترش الف عبارتند از :

دارالتادیب / ملاقات اول با ابوالقاسم / ملاقات دوم با ابوالقاسم / رفتن به دادسرا / ملاقات علا با مادر مقتول  /  ملاقات علا با پیش نماز مسجد / ملاقات علا با خریدار خانه /  گفتگو با مسئول زندان 

و صحنه های گسترش ب به ترتیب :

ملاقات اول علا با فیروزه / اتوبوس / ملاقات دوم با فیروزه / ملاقات علا و فیروزه در محل کار دختر / شام مشترک / ملاقات چهارم و خبر آوردن علا برای فیروزه / ملاقات از دو طرف ریل راه اهن / ملاقات پنج در محل کار /  در نگشودن فیروزه برای علا

تمامی صحنه های الف و ب به صورت یک درمیان به فرم  الف / ب / الف / ب / الف و...قرا ر گرفته اند . دقیقا از اخرین سکانس مسیر الف که مسئول زندان هم نمی تواند ابوالقاسم را راضی به رضایت دادن و گرفتن دیه کند ( مسیر الف به  بن بست می رسد ) سکانس متوالی مسیر ب نیز به بن بست می رسد ( فیروزه در را به روی علا باز نمی کند ) و رابطه عاشقانه نیز بی فرجام می شود. فرهادی به شکل زیبایی این بن بست های مشترک را نشان می دهد. تمامی کارکترهای فیلم گیر کرده اند . از اکبر که نمی داند اعدام می شود یا نه / علا  که میان برزخ عشق  به خود و عشق به دیگری گیر کرده / فیروزه / ابوالقاسم که نمی داند رضایت بدهد یا نه / دختر علیل ابوالقاسم / و..

در مدت فیلم سه عبار صحنه عبور قطار نشان داده می شود . اولین بار وقتی علا به دیدن فیروزه می رود ، بار دوم وقتی در میانه فیلم  وقتی فیروزه برای علا ارایش می کند و منتظر اوست و بار سوم صحنه پایانی فیلم .  صدای سوت  و حرکت قطار به صورتی موتیفی هشدار دهنده  در نقاط عطف فیلم  به شکلی دلشوره آور ظاهر می شود  ، تمهیدی که بعدها فرهادی در چهارشنبه سوری با صدای ترقه هایش  آن را تکرار کرد.

فرهادی با هوشمندی به لایه های مختلف زندگی اهالی شهر زیبا نقب می زند . در یکی از دیالوگ های فیروزه به علا می شنویم :

« یه حلقه ، یه  آدم عملی که همه فکر کنن شوهرته ! من با همین چیزا زندگی می کنم » . توجه به زیرلایه های فرهنگی مثل غیرتی شدن علا در اتوبوس / آشفتگی  مذهبی ابوالقاسم / بحث علا با پیش نمازی که نماز را مهم تر از جان انسان می داند و در نهایت فقر اقتصادی و فرهنگی شهر زیبایی ها در تعریف کردن داستانی  از فرهادی هویدا می شود. راه هایی که همه بن بست می شوند و هیچ کس مقصر نیست . تلاشی نافرجام برای رهایی نوجوانی از مرگ که دایره بسته زندگی شخصیت های فیلم را موکد می کند. فرهادی در "شهر زیبا" مانند دیگر فیلم هایش می کوشد به واقعیت تکان دهنده ای که وجود دارد نزدیک شود و باور دارد که نمایش بی کم و کاست اما با رنگی از داستان پردازی واقعیت پنهان در زندگی آدم هایی از جنس علا، فیروزه (ترانه علیدوستی) و مرد شاکی (فرامرز قریبیان) آنقدر تراژیک و تلخ است که بیننده را متاثر می کند.شخصیت های "شهر زیبا" قربانی جامعه ای هستند که درگیر مشکلات سنتی و قانونی است و زنجیره ای از عوامل انسان هایی مانند علا را به ورطه نابودی می کشد. مانند "رقص در غبار"، "چهارشنبه سوری" و "درباره الی" در "شهر زیبا" هم با عشقی نافرجام روبروییم. عشقی که نمی تواند تنهایی و گزندگی تلخ زندگی فیروزه و علا را تلطیف کند . تقدیری که هیچیک از شهر زیبایی را از آن گریزی و گزیری نیست  ، این را لابد باید از همان ابتدا از خانه هایی که چسبیده به ریل راه آهن ساخته شده اند فهمید. 

 

 
 
 
از میان یک آینه
نویسنده : مهدی ملک - ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٢/۱٤
 

-

 « زیگموند فروید » بدون تعارف به همراه « کارل مارکس» و « فردریش نیچه» از جمله آخرین کسانی بودند که علاوه بر مبانی فکری که به وجود اوردند نام آنها را به عنوان به وجود آورندگان علمی جدید می شناسند. علم تاریخ ، علم تبارشناسی و مهم تر علم روانکاوی.

احتمالا مهم ترین نظریه «فروید» در مبانی روانکاوی کشف ضمیر ناآگاه و هم چنین تقسیم نفس به نهاد (id) / من (ego) و فرامن یا سوپراگو است و باز مهم ترین دستاورد او در این زمینه این است که امیالی که به دلیل ترس از عقیم شدگی توسط پدر (در نظریه ادیپ) در سنین کودکی سزکوب می شوند از بین نرفته بلکه به شکلی پنهان از آگاهی در ضمیر ناآگاه مستتر می شوند. این عقده ها درپی فرصتی هستند تا به شکلی لیبیدویی و لجام گسیخته دوباره پدیدار شوند.

 

 

2-

تجربه اقبال عمومی سریال « یوسف پیامبر» جدا از نقش ایدئولوژیک سازندگانش در انتقال امری دلبخواهی از کانال امری تاریخی آن هم به شکلی ناشیانه ( مطرح کردن سفرهای استانی یوسف ، سهمیه بندی و...) در این مساله نهفته است که اصولا در جامعه ای که سانسور و سرکوب عرضه آثاری که حتی در کنایه به مسائل جنسی می پردازند ( از سانسور مضامین مشکوک ادبی تا سپید و سیاه کردن آرایش بازیگران زن در فیلم های سینمایی) باعث شده است تا به شکلی عمیق این فروخوردگی در ناآگاه عمومی (به تعبیر یونگی قضیه) مستور شود. در این میان دست گذاشتن بر داستانی مذهبی تنها با چاشنی سوء استفاده از این میل عمومی مستور و همراه کردن جاذبه های جنسی آن می تواند به خورد جماعت داده شود و هر هفته میلیون ها نفر را با جاذبه جنسی به پای سریال کشانده تا در این نواله پر زرق و برق ، داستانی تحریف شده و مذهبی تزریق شود.  این یعنی همان دیالکتیک سرکوب – عرضه که پیش از این نیز در سیاست های صدا و سیما سابقه داشته است. به یاد داریم که چند سال پیش برنامه ای در نفی سینمای هالیوود ساخته شده بود اما مدام در لابلای آن از همان خشونت و صحنه های تحریک کننده برای جذب مخاطب استفاده می شد و یا نمونه گل درشت آن در ماجرای کنفرانس برلین که در آن از نمایش نه چندان ناواضح عریان شدن – به شکلی بی سابقه – استفاده شد تا مردم هم  جذب و هم متنفر شوند. این ترکیب مذهب + امر جنسی ظاهرا در ایران طرفداران بسیاری دارد. شاید آخرین مثال آن پدیده کلیشه ای « حمید ماهی صفت » باشد که از یک طرف با تعریف لطیفه هایی با چاشنی جنسیت و از طرف دیگر با صلوات و آیه و حدیث سیاست یک سر و دو آخور را پیاده می کند.

 

3- با ادامه این روند دیالکتیکی کشش – دافعه باید شاهد بود تا در ممنوعیت استفاده ابزاری از عکس و پوستر هنرپیشگان زن داخله و خارجه زین پس در پاییز دکه ها شاهد پوسترهای یوزارسیف و کتایون ریاحی (البته به نقش زلیخا ! )- چون در نقش مذهبی است لابد بی مانع است !!- به جای تام کروز و نیکول کیدمن باشیم.


 
 
سمفونی ِ نگاه ها : نگاهی به فیلم سامورائی - ژان پی یر ملویل
نویسنده : مهدی ملک - ساعت ٧:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱/٢٥
 

سامورایی / کارگردان : ژان پی یر ملویل / بازیگران : آلن دلون / ناتالی دلون / ژان پیتسیر و.../ محصول 1967/ فرانسه

 

سامورائی ، فیلم نمونه ای « ژان پی یر ملویل » کارگردان مولف فرانسوی به شمار می آید. «ملویل» و سینمایش حد واسط  آثار فیلمسازان قبل از جنگ مثل رنوآر ، رنه کلر ، مارسل کارنه و...و فیلمسازان موسوم به موج نو (گدار ، تروفو ، رومر ، شابرول و...) قرار می گیرد. قصه گویی ، تدوین منطقی و شخصیت پردازی آثار ملویل به سمت فیلمسازان قبل از جنگ و بدعت های تصویری ، اوج های دراماتیک آثارش به سمت موج نویی ها متمایل است. گذشته از اینها ملویل را می توان همانند هیچکاک ، برگمان ، کوروساوا و...از نمونه های سینماگران مولف  به حساب آورد که اشتراکات تالیفی آثارش از ارتش سایه ها ، خاموشی دریا تا سامورایی و دایره سرخ تکرار می شود.

نگاه فرمالیستی :

تاثیر فوق العاده فرم فیلمسازی ملویل بر آثار گنگستری دهه ١٩۶٠ به حدی بود که در کوتاه مدتی فیلمهای بسیاری به ویژه در امریکا به عنوان نسخه های کپی برداری شده ساخته شدند و دامنه این تاثیر حتی بر آثار دهه های بعدی هم گسترش یافت. در این میان شاید فیلم «لئون - حرفه ای » معروفترین این آثار باشد که البته در کنار اینکه «لوک بسون » فیلم را ادای دینی به ملویل می داند اما به نوعی به علت تن دادن «بسون» به موتیف های هالیوودی از حال و هوای سامورایی بسیار دور باشد. هم چنین « جیم جارموش» در یکی از قله هایش « سگ روح : سلوک یک سامورایی» با تکریم و هجو همزمان این فیلم هجویه ای شوخ طبعانه به سبکی پست مدرنیستی درباره ژانر گانگستری می سازد.

الگوی پیش برنده پیرنگ فیلم به صورت الگوی تعقیب و گریز می باشد. این الگو در سامورایی با تاثیراتی که ملویل از فیلم M ساخته فریتز لانگ (1931) گرفته است شکل می گیرد که در آن هم قانون (پلیس) و هم ضدقانون (گروه گانگسترها) در یک زمان به دنبال ضد قهرمان فیلم می گردند.همانگونه که گفته شد این الگو که به ضد قهرمان فیلم حالتی ترحم برانگیز و همذات پندارانه می دهد در ادامه به شکل موتیفی در سراسر دنیا مورد تقلید قرار گرفت که از نمونه های ایرانی آن می توان به فیلم « تنگنا - امیر نادری-1351» اشاره کرد. سبک فیلمبرداری ملویل هم به صورتی است که اغلب نماهای نظر گاه (point of view) از زاویه دید ضد قهرمان فیلم یعنی «جف کاستلو » با بازی « آلن دلون» ارائه می شوند و در لحظاتی بیننده به صورتی ذهنیت گرایانه (سوبژکتیو) با جف یکی می شود. این نماها به خصوص در دو نمای دیدار جف با دختر نوازنده کافه چشمگیرتر ارائه می شوند. از دیگر تمهیدات فیلمساز در ایجاد همذات پنداری یا دلسوزی بیننده با جف استفاده از نماهای لانگ شات (نمای دور) از جف به ویژه در نماهای تعقیب گریز در شهر است. استفاده از لانگ شات که جف را گمشده و تنها در میان خیل انسانها و ماشین ها قاب می گیرد.

شاید مهم ترین ویژگی سامورایی که آن را به مثابه یکی از شاهکارهای تاریخ سینما مطرح می کند میزانسن و موسیقی درخشانی است که ملویل در این فیلم به کار می برد. موسیقی فیلم جدا از (sound track) های زیبا تا حد بسیاری به شکلی رئالیستی به اصوات واقعی تبدیل شده اند . شروع مشهور فیلم که با صدای منقطع و تکرار شونده پرنده ای که جف در قفس دارد شروع شده و این ناقوس تا چند دقیقه که با  نورپردازی با تنالیته بالا ترکیب شده است اثری محزون به فضای خانه جف می دهد. سپس تا 13 دقیقه ابتدایی فیلم بدون آنکه دیالوگی رد و بدل شود صدای بوق ماشین ها ، صدای باران بر شیشه ها ، همهمه کافه و صدای موزیک کافه به گوش می رسد. در سراسر فیلم نیز دیالوگ ها به شکلی مینی مالیستی به حداقل رسیده اند و اصولا دیالوگ ها زمانی مطرح می شوند که بسیار ضروری باشند ، به عنوان مثال در تمام فیلم هیچ دیالوگی مبنی بر احوالپرسی یا گفتگوی جدا از روایت وجود ندارد. اولین دیالوگی که شنیده می شود دیالوگی بسیار استلیزه است که خاص سینمای ملویل به حساب می آید . در صحنه کافه جف به ملاقات صاحب کافه می رود و بدون مکث با خونسری اسلحه اش را به سمت او نشانه می رود و این سوال و جواب مطرح می شود :« صاحب کافه : با من چه کار داری؟ جف : می خوام تو رو بکشم » و بلافاصله صدای شلیک ! همچنین در سکانس بعدی که جف برای تعویض پلاک اتوموبیل خود به کارگاه می رود ، کنش باز بدون هیچ دیالوگی انجام می شود. جف اتوموبیل خود را درون گاراژ پارک می کند. مسئول کارگاه پلاک را عوض می کند /جف پولی به او می دهد  و می رود. گویی در دنیایی که جف در آن قرار گرفته همه چیز به شکلی سیستماتیک در داد و ستد و پول خلاصه شده است و جف و دنیایش به شکلی پیچ و مهره های حقیر این دستگاه هستند. دیدگاه جبرگرایانه ای که نمونه های دیگر آن را در آثار «ارنست بکر » مثل «حفره - 1960» ، « جنگل آسفالت - جان هوستون - 1950» و یا آثار بسیاری از « کیشلوفسکی» سراغ گرفت.

جدا از این کارکرد مینی مالیستی کلام و استفاده از صداهای طبیعی مساله شاخص دیگر میزانسن درخشان سامورایی است. جف کاستلو با لبابارانی ولباس های خاکستری و طوسی اش و با ژست هایی که در مرتب کردن کلاهش روبروی آینه می گیرد ، به شکلی زیبا نمونه ای از شخصیت پردازی معروف ملویلی یعنی تبه کاری خوش تیپ و آراسته و در عین حال ضد قهرمانی تنها و همدلی برانگیز را می آفریند. در واقع ترکیب چنین پارادوکس هایی است که به شخصیت جف کاستلو جذابیت زیادی می بخشد و البته بازی فوق تصور « آلن دلون» با آن شمایل سنگی و بدون میمیک به الگویی در بازیگری بدل می شود. اطاق همیشه تاریک (نور تنالیته بالا) جف یکی از شاخص ترین درس های صحنه پردازی در میزانسن است. تاریک با پرده های همیشه کشیده ، یک تخت ، چند کتاب و چراغ مطالعه و از همه مهم تر قفس پرنده ای که گویا خود جف است. به نظر می اید اطاق جف برای جنبه ای جدا از اطاقی معمولی دارد و به نوعی تنها مکان جهان برای او است. این مساله به تغزلی ترین شکل ممکن در سکانسی به چشم می آید که گانگسترها پس از تلاش بسیار وارد اطاق او شده و دستگاه شنونده ای را پشت پرده جاسازی می کنند اما جف به محض ورود به شکلی شهودی متوجه آن می شود.

پیرنگ سامورایی از اصول پیرنگ کلاسیک پیروی می کند و در این زمینه به نظر می آید ملویل تحت تاثیر فیلمهای نوآر دهه های 1940 و 1950 به خصوص آثار اورسون ولز و جان هوستون بوده است. پیرنگ فیلم مثل هر اثر کلاسیک دیگر پنج مرحله اصلی دارد :

1- مقدمه (طرح) : آشنایی بلافصل با تبهکاری که پول می گیرد و آدم می کشد

2- گره افکنی : قتل / تعقیب / بازداشت / رهایی به وسیله کمک شاهد قتل

3- تحول : ایجاد کنجکاوی و احساس قلبی نسبت به شاهد (دختر نوازنده کافه)

4- گره گشایی :  (با اسلحه خالی به پیشواز مرگ رفتن)

5- پایان : کشف حقیقت توسط پلیس / مرگ جف

دامنه اطلاعات پیرنگ به صورت ترکیبی از روایتگری سوم شخص محدود (جف) و روایتگری نامحدود (دانای کل) - ایجاد حس تعلیق در صحنه کارگزاری دستگاه شنود در اطاق جف- به کار گرفته می شود.

مضمون :

سامورایی تلخی سرنوشت شوم انسان هایی است که در چنبره دنیایی که پول حرف اول و آخر را در مناسبات بین انسانی می زند گرفتار آمده اند و خود در حکم اجزای بی ارزش این دستگاه عظیم به شمار می آیند. ضد قهرمان تنها ، منزوی و شیک پوش ملویلی تساوی پول گرفتن = آدم کشتن را به عنوان تنها قانونی که بر او نازل شده رعایت می کند. اما تنها شک کردن روسایش و ترس لو رفتن توسط او باعث می شود که به ساده ترین شکل تصمیم به حذف فیزیکی گانگستر متبحر بگیرند. از سویی دیگر قانون نیز تنها به شکلی منفعل در پی حذف اوست و گاه شاید در اصرار عجیب رئیس پلیس جنبه ای شخصی به خود بگیرد. در این دنیا تنها عشق است که می تواند تمامی تساوی های مادی و حقیر را بر هم بزند. آگاهی جف از علاقه دخترک به او و متعاقب آن ایجاد احساس قلبی در او که به شکل ترکی در سنگ در او پدیدار می شود هم سقوط اوست و هم رستگاری او و بدین شکل با خون خود تعمید می شود. شاید با اسلحه خالی برای قتل دخترک رفتن و با آگاهی از اینکه کافه پر از پلیس هایی است که منتظر او هستند به شکلی نمادین پرده از این راز بر دارد که علاقه دختر مدت ها پیش او را از پای درآورده بود.

جدای از تمامی اینها سامورایی را می توان سمفونی نگاه های پر از ابهام و سوال به حساب آورد و این طبیعی است که در فیلمی که اینقدر کلام کم رنگ است نگاه ها معنایی بسیار بیابند. مثلا نگاه جف به دختر نوازنده که چندین بار به شکلی موتیف در فیلم تکرار می شود و هر بار دنیایی معنی در این نگاه هاست. و اخر اینکه پاریس را در هیچ فیلمی اینقدر سرد ، زشت و بی روح به یاد نمی آورم که در آن هر خیابان و کافه و منظره اش به مراتب حقیر تر و نا امن تر از اطاق کوچک «جف کاستلو » است.


 
 
سالی بهار بی چلچله و هفت سین می آید
نویسنده : مهدی ملک - ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱/٢٢
 

این هم اولین مطلب در آغاز چهارمین سال این وبلاگ به یاد نصرت رحمانی - امیر پیله شب - که پنجمین بهاری است که با او فال نوروزی می گیرم.شعری از او در سالهایی که شعر نصرت بیش از همیشه آینه تلخ روزگار ماست.

 

 

سماع خیزاب ها

ترا به باد نخواهم سپرد.

که از سلاله‌ی خونی،نه خاک و خاکستر.

بیا به رود بپیوند اگر هدف دریاست.

 

ترابه باد نخواهم سپرد.

بیا به رود بپیوند،

که رود راه گریز از من است در دل ما ،

و استحاله ی خودخواهی و خودی خواهی ست.

 

کدام پنجره باز است ؟

کدام پنجره در شهر مردگان باز است ،

که انتظار چنین رخنه کرده در دل من .

کدام گوش چنین تشنه است ؟

که رسته باز پیامی به خشک گاه لبم.

مرا که می خواند ؟

که راز دار و رسن می کشاندم سر کوی.

واز لب شمشیر ،

که زنگ می سترد؟

صدای صیقل شمشیر ، باور من را،

به خون می الاید،

صلای تهنیت است.

 

شب است.

شبی همه بیداد.

به ماه و آب نگه کن،

نماز را بشکن.

و روزه را بشکن.

پیاله را بشکن.

شکست را بشکن.

شکست نیست شکستن،

سکوت را بشکن.

 

شکن

        شکن

               بشکن

                      پای کوب بر من و ما

سماع رقص جنونت تبرک است بیا.

بیا که آینه از دوری تو گریان است .

 

بیا ز راه مترس

اگر چه در پی هر گام ، چنبر دامی است .

و راه ها همه مختومه اند بر سر دار.

بیا به اشک بپیوند، جوی باریکی ست ،

سپس به رود، اگر هدف دریاست.

 

شب است.

                در بدری،پشتوانه ی شب پیر.

نقاب پشت نقاب است.

شکنجه پشت شکنجه.

دریچه پشت دریچه.

میان پنجره هرگز کسی نکاشت ترا ،

که شب شوی ، شب بی رنگ انتظار شوی .

 

نبند پنجره را.

به پرده رحم مکن.

که پرده ها همه دیوارهای تزویرند.

به پشت پنجره ی بسته انتظار مکش .

شکن

      شکن

              بشکن .

                        چشم های پنجره را .

بیا ز راه مترس .

بیا و گمره باش .

سماع رقص جنونت تبرک است بیا.

 

 

مهار کردن نیرو خیانت است بیا،

بیا ،

که مرد می رود از دست در نهفتن ها.

چو آب در مرداب.

و در نهفت نیام ،

چه تیغ ها که فلج گشت در کف من و ما.

 

صدای سلسله و بند و دار می آید.

بیا،

بیا به اشک بپیوند جوی باریکی ست ،

سپس به رود ، اگر هدف دریاست.

  
 
نگاهی به فیلم حرفه : خبرنگار - میکل آنجلو آنتونیونی
نویسنده : مهدی ملک - ساعت ٥:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۱۱/۱۱
 

پشت این پنجره ها ...

مسافر/ کارگردان : میکل آنجلو انتونیونی/فیلمنامه : انتونیونی و گوئرو/بازیگران : جک نیکلسون / ماریا اشنایدر و.../رنگی/محصول 1975/امریکا-ایتالیا

پیش زمینه:

«مسافر یا حرفه : خبرنگار» سومین تجربه فیلمسازی خارج از خانه «میکل آنجلو آنتونیونی» است. پس از موفقیت چهارگانه(حادثه-شب-کسوف-صحرای سرخ) آنتونیونی ابتدا به انگلستان رفت و شاهکار دیگری به نام «آگراندیسمان» را خلق کرد. در ١٩۶٩ تجربه ناموفقی با « نقطه زابریسکی» در امریکا داشت و پس از ساختن فیلم نیمه مستند «چین-١٩٧١» به ساختن «مسافر» پرداخت. فیلم بطور مشترک در کشورهای انگلستان , امریکا و اسپانیا و صحرای افریقا فیلمبرداری شد و سرشناس ترین ستاره های هالیوود مثل « جک نیکلسون» و «ماریا اشنایدر» در آن ایفای نقش کردند.

نگاه فرمالیستی :

آنتونیونی پس از استفاده از رنگ در «صحرای سرخ» به رنگ آمیزی قاب ها به عنوان یکی از عناصر زیبایی شناسی اش توجه کرد.همکاری انتونیونی با «کارلو دی پالما» که یکی از بزرگترین فیلمبرداران تاریخ سینما است موجب شد تا فیلم «مسافر» به لحاظ جلوه های بصری زیبا و شگرف به یکی از چشم نوازترین فیلم های تاریخ بدل شود , طوری که هر قاب آن را می توان به شکل یک تابلوی نقاشی فرض کرد.

یکی از شاخصه های مهم مسافر استفاده از دو الگو برای گسترش پیرنگ (plot) فیلم است. شروع فیلم تا وقتی که جک نیکلسون در هیات خودش یعنی خبرنگار است, پیرنگ به شکل الگوی سرگردانی و پرسه زدن همراه جستجو گسترش می یابد.ملاقات با پسربچه راهنما و متعاقب آن رفتن برای دیدن پادگان نظامی , سرگردانی میان شنزار صحرا و ناتوانی در برقراری حتی ساده ترین ارتباط های کلامی با مردم سیاه پوست , حسی از پوچی و سردرگمی را انتقال می دهد. حرکات دوربین هم اغلب به صورت پن و نماهای لانگ شات می باشد تا خبرنگار را در محاصره دنیایی که با آن غریبه است نشان دهد. پس از تغییر هویت به رابرتسون ضرباهنگ فیلم و الگوی گسترش پیرنگ از قالب الگوی «سرگردانی» به الگوی « تعقیب و گریز» با مایه های پلیسی بدل می شود , هر چند که آنتونیونی هیچگاه قواعد ژانر را در هیچ یک از فیلمهایش رعایت نمی کند. نقطه این کادانس پیرنگ در سکانس فرودگاه است که جان (که حالا رابرتسون) شده با شورشیان متقاضی خرید اسلحه دیدار می کند.

گسترش پیرنگ در دو مسیر ادامه می یابد. مسیر (A) که همراهی جان و دیزی است و مسیر (B) که همسر و رئیس شبکه تلویزیونی به دنبال او هستند. روایت نیز در این میان از طریق جابجایی مداوم میان راوی سوم شخص به دانای کل شکل می گیرد. ما اکنون جان را از طریق مسیر A  می بینیم و گذشته اش را در قالب فیلمهای سابق او و گفتگوهای همسر و رئیس از مسیر دوم درمی یابیم. میزان اطلاعات ما از دانسته های تمامی کاراکترها پیشی می گیرد و این در سکانس هایی مثل آمدن رئیس به هتل جان باعث تعلیق می شود.

از دیگر موارد که مسافر را به عنوان فیلمی غیرکلاسیک و نزدیک به سینمای هنری و مدرن اروپا( که انتونیونی به همراه برگمان و فلینی و ...از پایه گذاران آن بود) از سینمای علی و معلولی کلاسیک جدا می کند استفاده از عنصر شانس و تصادف در پیشبرد روایت است. جان به شکل تصادفی با رابرتسون ملاقات می کند/ رابرتسون تصادفا می میرد/ملاقات جان و دیزی بر حسب اتفاق رخ می دهد و...که این زنجیره اهمیت تصادف ها و حادثه ها به نوعی با نیهیلیسم و تن سپردگی به جریان جان لاک تناسب دارد.

از نکات مهم دیگر فیلم « هویت بخشی به مکان» در سینمای آنتونیونی است.صحنه آغازین فیلم جان را به همراه جیپ خبرنگاری اش در دل صحرای شن نشان می دهد. غرابت او با محیط با حرکت های پن مداوم لمس می شود. جان لاک نیز مثل «مونیکا ویتی» - دیگر قهرمان گم گشته انتونیونی در کسوف-1963- وقتی به مکان دیگری می رود احساس شور و شادی می کند. برای جان مکان ها خاصیتی سوبژکتیو دارند. در صحنه ای که جان از طریق تله کابین بر فراز رودخانه ای در بارسلونا حرکت می کند به سمت آب رودخانه خم شده و دستهایش را مثل بال پرنده ها از هم باز می کند. هم چنین در صحنه ملاقات با دیزی زاویه نشستن آنها در یک مدیوم شات به شکلی است که انگار کلیسا هم نفر سوم آنهاست. این فرایند هویت بخشی به زمان- مکان در بهم ریختن اسلوب فلاش بک سکانس گفتگوی جان و رابرتسون در هتل صحرا هم به نوعی دیده می شود که آن را می توان با بسیاری از فلاش بک های سینمای کلاسیک امریکا قیاس کرد که در آن تصویر لرزان می شود و تم موسیقی عوض شده تا به زور بفهمیم که داریم به گذشته می رویم. اما در این فلش بک نمائی است که جان پس از مرگ رابرتسون دارد به اوراق هویت او نگاه می کند. صدائی خارج قاب از گفتگوی آن دو به گوش می رسد و سپس دوربین از طریق نمای نظرگاه ( pov) جان به سمت پنجره پن می کند و ما خود جان را می بینیم که با رابرتسون در حال گفتگوست.

در مسافر انتونیونی و دی پالما از صحنه های با «عمق میدان» زیاد استفاده کرده اند تا قاب در میزانسن از حالت دو بعدی به سه بعدی تبدیل شود.مهم ترین این قاب ها نمائی است که جان در کافه پشت به پنجره نشسته است و دوربین کمی تیلت می کند و بطور همزمان در پائین قاب جان را می بینیم که نشسته است و در بالای قاب دیزی را از پشت پنجره می بینیم که اتوموبیل را پارک کرده و به سمت کافه می آید. در نمای باشکوه دیگری دیزی از جان می پرسد که از چه فرار می کند؟ و جان به او می گوید که روی صندلی ماشین رو به عقب بنشیند.دوربین نمای صورت دیزی را به همراه درخت هایی مه با سرعت از دو طرف سرش می گذرند یعنی تمام گذشته اش.

هم چنین در صحنه های تعقیب و گریز جان و دیزی دوربین گاهی به انها نزدیک شده و گاهی دور می شود (جا می ماند). این تصویر هراس جان را از دیده شدن و فرار از دوربین تداعی می کند , در نظر بگیرید که جان خبرنگار بوده و دوربین (حرفه اش) یکی از چیزهایی است که او از آنها فرار کرده است.

از دیگر ویژگی های سینمای انتونیونی که ان هم از ویژگی های سینمای هنری اروپا در دهه های 1950 و 1960 به شمار می آمد « دراماتیک زدایی» از فیلم بود. یعنی اگر در سینمای کلاسیک امریکا حوادث و دیالوگ ها و ژست ها بر مبنای حالات دراماتیک اتفاق می افتاد در سینمای اروپا حذف یک ویژگی بود. 7 دقیقه پایانی فیلم به شکل زیبایی بر این تاکید می کند.جان و دیزی به هتل محل ملاقات با شورسیان می روند. جان از دیزی می خواهد که او را رها کند و خود به روی تخت  دراز می کشد. تا پایان ما دیگر جان را نمی بینیم. دوربین به شکلی سوبژکتیو و نرم به سمت پنجره هتل پن می کند و صبر می کند تا دیزی از در هتل خارج شود.سپس گفتگوی او را با پسربچه دستفروش به تصویر می کشد. اتوموبیلی پارک کرده و چند مرد سیاهپوست از آن خارج می شوند.صدای خفیفی به گوش می رسد (دوربین به عنوان ناظر حضور ندارد).مردان سوار ماشین شده و می روند و اتوموبیل پلیس به همراه همسر و رئیس جان سر می رسند و به همراه دیزی به درون اطاق می آیند و جنازه جان را می بینند. در این هفت دقیقه دوربین با اصرار و دقت زندگی پشت پنجره رابدون کات نشان می دهد. بازی جک نیکلسون در این فیلم با توجه به خصوصیات عصیان گرایانه اش رد بازی بسیار تحت کنترل و مطابق خواست انتونیونی است و ما در حقیقت بر خلاف «درخشش-کوبریک-1980» یا « پرواز بر فراز آشیانه فاخته-میلوش فورمن-1975» که نقش او بیشتر با خصوصیات بازی اش همخوان بود ما نیکلسون انتونیونی را بیشتر می بینیم و هم چنین بازی «ماریا اشنایدر».

مضمون :

مساله « بحران هویت» به عنوان یکی از مهم ترین دغدغه های قرن بیستم مورد وجه بوده است.« پل ریکور» در سخنرانی اش ضمن تشریح رابطه هویت و جامعه فرایند هویت یابی را شامل دو مرحله زیر می داند :

1- مرحله ای که در آن فرد توسط «نام» - مثلا جان- از نوع متمایز می شود

2- مرحله ای که شخص هویت خود را از طریق روایت گذشته اش تجسم می بخشد.

در مسافر جان لاک وقتی با دقت اسم خود را با رابرتسون تعویض می کند در واقع اولین مرحله این فرایند را طی کرده است. مرحله بعدی تغییر این روایت است. تغییر مکان و علاقه به آشنایی با دیزی به همراه فرار از تمامی گذشته اش مرحله دوم است. لاک از زندگی اش خشنود نیست. در مکانی غریب و لم یزرع در حالی که باید پارادوکس بی طرفی - طرفداری را رعایت کند. او به شکلی دیالکتیکی باید به عنوان خبرنگار بی طرف باشد(آنچه جامعه یا دیگری بزرگ (به قول لاکان) از او می خواهد) و از سویی چون می داند که رئیس جمهور کشور دروغ می گوید نمی تواند قضاوت نکند(آنچه او می خواهد). در زندگی با همسرش دچار مشکل است و به نوعی دچار ملال و نیهیلیسم قرن بیستمی است. (نگاه کنید به صحنه ای که در آن لاک در خانه اش وسایل را به آتش می کشد).اولین نقطه پاره شدن آخرین رشته امید به زندگی مدرن در نمایی است که با جیپ اش(نمونه ای تکنولوژی دنیای معاصر) در شن گیر می کند . از ماشین پیاده شده و لگد محکمی همراه با فریاد (all right) به چرخ ماشین می کوبد و نامیدانه به ماشین تکیه می دهد اما برای جان فرار به هویت دیگری وارد شدن در بازی خطرناک دیگری است که مرگش را به همراه دارد.دلالی اسلحه برای شورشیان افریقایی !

برای انتونیونی هویت , هویت عرصه نمادین نام ها و خارجی (external)نیست بلکه شکلی درونی و سوبژکتیو دارد. خود جان این مساله را که « دیگر امیدی نیست» در 15 دقیقه انتهایی فیلم درک می کند و انگار آگاهانه به سمت مرگی که انتظارش را می کشد می رود.

 

در پایان هم آنچه در این فیلم به ذهن می ماند« پنجره » ها هستند. پنجره ای که او و رابرتسون از ان به صحرا می نگرند. پنجره ای که او و دیزی را با هم در قاب درون و بیرون کافه جای می دهد. پنجره هتل آخر فیلم که ما مرگ جان را نمی بینیم  و تنها جاری بودن زندگی کسالت آور را در قالب دیالوگ دیزی و دستفروش درک می کنیم.(از تهی سرشار جویبار لحظه ها جاریست..م.امید).


 
 
← صفحه بعد صفحه قبل →